Fala uderzeniowa na biodro

Staw biodrowy to duży staw łączący kość miedniczą z kością udową. W pionowej postawie ciała staw biodrowy znajduje się z swoim krańcowym położeniu. Jest to staw kulisty w związku z czym ruchy odbywają się w nim w stosunku do nieskończonej liczby osi. W budowie biodra można wskazać szereg mniejszych struktur w tym szereg mięśni, więzadeł, ścięgien. Codzienne obciążenie biodra podczas poruszania się powoduje, iż stawy biodrowe narażne są na duże przeciążenia. W efekcie wyróżnia się wiele chorób powodujący często dokuczliwy ból bioder, których nasilenie się postepuje z wiekiem człowieka.

Tytuł

Tekst opisujący

ZAPALENIE KALETKI KRĘTARZA WIĘKSZEGO

zapalenie-krętarza-fala-uderzenowiowa

Fala uderzeniowa w leczeniu zapalenia kaletki krętarza większego

Tytuł

Tekst opisujący

Kiedy stosować falę uderzeniową na biodro?

Ze względu na występowanie wielu różnych chorób bioder, ich leczenie falą uderzeniową powinno być poprzedzone właściwą diagnostyką. Najskuteczniejsze metody obrazowania przy bólu biodra to:
– wykonanie rentgena – RTG
– badanie USG biodra – najlepiej USG bioder wykonane przez ortopedę
– rezonans magnetyczny stawów biodrowych

Jeśli u pacjenta zdiagnozowana takie schorzenia jak zapalenie kaletki krętarza większego można zastosować terapię falą uderzeniową na biodro.
Leczenie falą uderzeniową bólu biodra staje się coraz bardziej popularne. W odróżnieniu do zabiegów fizykoterapii takich jak laseroterapia czy krioterapia, zabieg falą wykonuje się średnio 1 raz w tygodniu. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta najczęściej wykonuje się od 4 do 6 zabiegów falą. W przypadku rehabilitacji falą uderzeniową trwa ona zatem około 4-6 tygodni. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość stosowania fali uderzeniowej, łączna cena terapii falą jest porównywalna z tradycyjną fizykoterapią. Jednocześnie dzięki małej liczbie potrzebnych zabiegów falą pacjent jest mniej obciążony organizacyjnie niż w przypadku codziennej fizykoterapii.

Gdzie robić falę na biodro?

Ze względu na innowacyjność terapii, leczenie bólu biodra falą uderzeniową powinno być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Należy pamiętać, iż terapia falą uderzeniową nie jest finansowana przez NFZ, stąd wiele przychodni rehabilitacyjnych nie ma jej w swojej ofercie i nie potrafi ich wykonać.

Jak działa fala uderzeniowa?

Leczenie falą uderzeniową przyspiesza leczenie biodra i prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu stawu biodrowego poprzez:
– zwiększenia syntezy kolagenu
– usuwanie zrostów
– przyspieszenie procesów regeneracji tkanek,
– pobudzenie metabolizmu tkanek
– powoduje przekrwawienia komórek, dzięki czemu możliwy jest wzrost mikrokrążenia
– wsparcie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych
– poprawę miejscowego metabolizmu komórkowego
– obniżenia napięcie mięśniowego i rozluźnienie tkanki łącznej