Fala uderzeniowa na rękę (dłoń)

Ręka to dystalna część kończyny górnej potocznie zwana dłonią. Ta względnie mała część ludzkiego ciała to bardzo skomplikowana struktura składającą się z 27 kości, która w toku ewolucji osiągnęła sprawność umożliwiającą wykonywanie nią jednocześnie takich precyzyjnych zadań jak nawlekanie igły na nitkę oraz zadawanie mocnych uderzeń pięścią. W dłoni możemy wyróżnić trzy odcinki, tj. nadgarstek, śródręcze i palce dłoni. Poszczególne odcinki składają się z wielu drobnych struktur, w tym kości, stawów, ścięgien, wiązadeł. Codzienne obciążenie dłoni podczas wykonywania czynności zawodowych i domowych oraz delikatna budowa sprawiają, iż dłoń narażona jest jest duże przeciążenia. W efekcie wyróżnia się wiele chorób powodujący często dokuczliwy ból dłoni i uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

PRZYKURCZ DUPUYTRENA

PRZYKURCZ DUPUYTRENA-fala-uderzeniwa

Fala uderzeniowa w leczeniu przykurczu Dupuytena

ZESPÓŁ DE QUERVAINA

ZESPÓŁ DE-QUERVAINA-fala-uderzeniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu zespołu de Quervaina

PALEC TRZASKAJĄCY

trzaskający-palec-fala-uderzeniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu palca trzaskającego

Kiedy stosować falę uderzeniową na dłoń?

Ze wzglęu na występowanie wielu różnych chorób dłoni, ich leczenie falą uderzeniową powinno być poprzedzone właściwą diagnostyką. Najskuteczniejsze metody obrazowania przy bólu dłoni to:
– wykonanie rentgena – RTG
– badanie USG ręki – najlepiej USG dłoni wykonane przez ortopedę
– rezonans magnetyczny ręki

Jeśli u pacjenta zdiagnozowana takie schorzenia jak przykurcz Dupuytrena, palce trzaskający, zespół de Querveina, zapalenie ścięgna palca I można zastosować terapię falą uderzeniową na dłoń. Leczenie falą uderzeniową bólu ręki staje się coraz bardziej popularne. W odróżnieniu do zabiegów fizykoterapii takich jak laseroterapia czy krioterapia, zabieg falą wykonuje się średnio 1 raz w tygodniu. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta najczęściej wykonuje się od 4 do 6 zabiegów falą. W przypadku rehabilitacji falą uderzeniową trwa ona zatem około 4-6 tygodni. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość stosowania fali uderzeniowej, łączna cena terapii falą jest porównywalna z tradycyjną fizykoterapią. Jednocześnie dzięki małej liczbie potrzebnych zabiegów falą pacjent jest mniej obciążony organizacyjnie niż w przypadku codziennej fizykoterapii.

Gdzie robić falę na dłoń?

Ze względu na innowacyjność terapii, leczenie bólu dłoni falą uderzeniową powinno być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Należy pamiętać, iż terapia falą uderzeniową nie jest finansowana przez NFZ, stąd wiele przychodni rehabilitacyjnych nie ma jej w swojej ofercie i nie potrafi ich wykonać.

Jak działa fala uderzeniowa?

Leczenie falą uderzeniową przyspiesza leczenie ręki i prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu dłoni poprzez:
– zwiększenia syntezy kolagenu
– usuwanie zrostów
– przyspieszenie procesów regeneracji tkanek,
– pobudzenie metabolizmu tkanek
– powoduje przekrwawienia komórek, dzięki czemu możliwy jest wzrost mikrokrążenia
– wsparcie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych
– poprawę miejscowego metabolizmu komórkowego
– obniżenia napięcie mięśniowego i rozluźnienie tkanki łącznej

Jak wygląda zabieg fali uderzeniowej na nadgarstek?

Zobacz na przygotowanym przez nas filmiku

Fala uderzeniowa na nadgarstek