Fala uderzeniowa na kolano

Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej wrażliwych stawów człowieka, który najczęściej ulega uszkodzeniom. W kolanie odbywają się ruchy zginania i prostowania, a także ruch obrotowy (obracanie stopy). Staw kolanowy łączy udo z golenią i jest silnie zabezpieczony więzadłami i licznymi ścięgnami. Jedyny istotny mięsień stawu kolanowego odpowiedzialny za prostowanie to mięsień czworogłowy uda, natomiast jest wiele mięśni zginających (najważniejsze to mięsień półbłoniasty, półścięgnisty i dwugłowy uda). Co ciekawe mięsień czworogłowy uda może wykonać trzy razy większą pracę od zginaczy, co wynika z pionowej postawy człowieka. Codzienne obciążenie kolana podczas poruszania się powoduje, iż stawy kolanowe narażone są na duże przeciążenia. W efekcie wyróżnia się wiele chorób powodujący często dokuczliwy ból kolan.

Kiedy stosować falę uderzeniową na kolano?

Ze względu na występowanie wielu różnych chorób kolan, ich leczenie falą uderzeniową powinno być poprzedzone właściwą diagnostyką. Najskuteczniejsze metody obrazowania przy bólu kolan to:
– wykonanie rentgena – RTG
– badanie USG kolana – najlepiej USG kolan wykonane przez ortopedę
rezonans magnetyczny stawów kolanowych

Jeśli u pacjenta zdiagnozowana takie schorzenia jak kolano skoczka, kolano biegacza, kolano kinomana, zapalenie gęsiej stopki można zastosować terapię falą uderzeniową na kolano.
Leczenie falą uderzeniową bólu kolana staje się coraż bardziej popularne. W odróżnieniu do zabiegów fizykoterapii takich jak laseroterapia czy krioterapia, zabieg falą wykonuje się średnio 1 raz w tygodniu. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta najczęściej wykonuje się od 4 do 6 zabiegów falą. W przypadku rehabilitacji falą uderzeniową trwa ona zatem około 4-6 tygodni. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość stosowania fali uderzeniowej, łączna cena terapii falą jest porównywalna z tradycyjną fizykoterapią. Jednocześnie dzięki małej liczbie potrzebnych zabiegów falą pacjent jest mniej obciążony organizacyjnie niż w przypadku codziennej fizykoterapii.

Gdzie robić falę na kolano?

Ze względu na innowacyjność terapii, leczenie bólu kolana falą uderzeniową powinno być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Należy pamiętać, iż terapia falą uderzeniową nie jest finansowana przez NFZ, stąd wiele przychodni rehabilitacyjnych nie ma jej w swojej ofercie i nie potrafi ich wykonać.

KOLANO SKOCZKA

kolano-skoczka-uderzeniowa-fala

Fala uderzeniowa w leczeniu kolana skoczka

KOLANO BIEGACZA

kolano-biegacza-fala-udereniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu kolana biegacza

KOLANO KINOMANA

kolano-kinomana-fala-uderzeniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu kolana kinomana

Fala uderzeniowa w leczeniu kolana skoczka

ZAPALENIE „GĘSIEJ STOPKI”

gęsia-stopka-fala-uderzeniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu zapalenia „gęsiej stopki”

Fala uderzeniowa w leczeniu kolana kinomana

Jak działa fala uderzeniowa?

Leczenie falą uderzeniową przyspiesza leczenie kolana i prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu stawu kolanowego poprzez:
– zwiększenia syntezy kolagenu
– usuwanie zrostów
– przyspieszenie procesów regeneracji tkanek,
– pobudzenie metabolizmu tkanek
– powoduje przekrwawienia komórek, dzięki czemu możliwy jest wzrost mikrokrążenia
– wsparcie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych
– poprawę miejscowego metabolizmu komórkowego
– obniżenia napięcie mięśniowego i rozluźnienie tkanki łącznej