Staw łokciowy
Fala uderzeniowa na łokieć
Staw łokciowy, mimo iż nie jest dużym stawem, to jest złożoną strukturą. W jego skłąd wchodzą trzy, objęte współną torebką, anatomicznie złączone ze sobą stawy: Są to stawy:
– staw ramieniowo-łokciowy
– staw ramienno-promieniowy
– staw promieniowo-łokciowy bliższy
Na staw łokciowy oddziałowują mięsnie, które możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią mięśnie odpowiedzialne na zginanie ręki – głownie mięsień dwugłowy ramienia, mięsień ramienny i mięsień ramienno-promieniowy. Drugą grupę stanowią mięśnie odpowiedzialne za prostowanie ręki – głównie mięsień trójgłowy i mięsień łokciowy. Co ciekawe zginacze są znacznie silniejsze niż prostowniki.
Kiedy stosować falę uderzeniową na łokieć?
Leczenie łokcia falą uderzeniową powinno być poprzedzone właściwą diagnostyką. Najskuteczniejsze metody obrazowania przy bólu łokcia to:
– wykonanie rentgena – RTG
– badanie USG łokcia – najlepiej USG stawu łokciowego wykonane przez ortopedę
– rezonans magnetyczny stawu łokciowego
Jeśli u pacjenta zdiagnozowana takie schorzenia jak łokieć golfisty, łokieć tenisisty, łokieć studenta, można zastosować terapię falą uderzeniową na łokieć.
Leczenie falą uderzeniową stawu łokciowego staje się coraż bardziej popularne. W odróżnieniu do zabiegów fizykoterapii takich jak laseroterapia czy krioterapia, zabieg falą wykonuje się średnio 1 raz w tygodniu. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta najczęściej wykonyje się od 4 do 6 zabiegów falą. W przypadku rehabilitacji falą uderzeniową trwa ona zatem około 4-6 tygodni. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość stosowania fali uderzeniowej, łaczna cena terapii falą jest porównywalna z tradycyjną fizykoterapią. Jednocześnie dzięki małej liczbie potrzebnych zabiegów falą pacjent jest mniej obciążony organizacyjnie niż w przypadku codziennej fizykoterapii.
Gdzie robić falę na łokieć?
Ze względu na innowacyjność terapii, leczenie bólu łokcia falą uderzeniową powinno być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Należy pamiętać, iż terapia falą uderzeniową nie jest finansowana przez NFZ, stąd wiele przychodni rehabilitacyjnych nie ma jej w swojej ofercie i nie potrafi ich wykonać.
ŁOKIEĆ TENISISTY
Fala uderzeniowa w leczeniu łokcia tenisisty
ŁOKIEĆ GOLFISTY
Fala uderzeniowa w leczeniu łokcia golfisty
ŁOKIEĆ STUDENTA
Fala uderzeniowa w leczeniu łokcia studenta
Jak działa fala uderzeniowa?
Leczenie falą uderzeniową przyspiesza leczenie łokcia i prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu stawu łokciowego poprzez:
– zwiększenia produkcji kolagenu
– usuwanie zrostów
– przyspieszenie procesu regeneracji,
– pobudzenie metabolizmu tkanek
– powoduje przekrwawienia komórek, dzięki czemu możliwy jest wzrost mikrokrążenia
– poprawę miejscowego metabolizmu komórkowego
– obniżenia napięcie mięśniowego i rozluźnienie tkanki łącznej
Jak wygląda zabieg fali uderzeniowej na łokieć?
Zobacz na przygotowanym przez nas filmiku