ŁOKIEĆ TENISISTY

Co to jest łokieć tenisisty?

Zapalenie nadkłykcia boczne kości ramiennej zwane inaczej łokciem tenisisty (łac. epicondylitis lateralis humeri) jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych na bocznej powierzchni stawu łokciowego. Najczęstszą z przyczyn jest uszkodzenie przyczepu mięśnia prostownika palców. Ból przebiega zgodnie z przebiegiem mięśnia w kierunku nadgarstka poprzez przedramię.

łokieć-tenisisty-fala-uderzeniowa

Kto choruje na łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty dotyka osoby pracujące fizycznie, sportowców oraz osoby pracujące przy komputerze. Etiologia choroby jest nieznana. Powstaje w skutek nagromadzenia się w krótkim czasie mikrourazów i przeciążeń stawu łokciowego.

Jakie są przyczyny łokcia tenisisty?

Łokieć tenisisty według statystyk dotyka 50% tenisistów stąd też wzięła się ta potoczna nazwa choroby. Szczytem zachorowań na łokieć tenisisty są osoby 30-50 rokiem życia. Jeśli chodzi o pracowników fizycznych, których może dotknąć zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej to osoby pracujące w budownictwie, dźwigające ciężary na przykład w handlu, malarze, stolarze czy hydraulicy. Wśród osób o podwyższonym ryzyku zachorowania są również kucharze.

FALA UDERZENIOWA NA KOLANO

FALA UDERZENIOWA NA BIODRO

FALA UDERZENIOWA NA BARK

Jakie są objawy łokcia tenisisty?

Choroba może rozwijać się długotrwale nie dając przez długi czas objawów. Najczęściej początek zapalenia przyczepu bocznego mięśni prostowników pacy manifestuje się lekkim bólem w obrębie łokcie. Ból ten stopniowo narasta w ciąg tygodni, a czym nawet miesięcy. Do najczęstszych objawów łokcia tenisisty zaliczamy:-

– ból l i pieczenie po zewnętrznej część łokcia
– zmniejszenie siły chwytu
– może występować ból nocny

Łokieć tenisisty zalicza się do grupy tendinopatii. W przypadki 80% ustępuje w ciągu pół roku. 90% pacjentów przestaje odczuwać dolegliwości związane z łokciem tenisisty w ciągu roku! Od 80-95% nie wymaga ingerencji chirurgicznej.

łokieć-tenisisty-fala-urzerzeniwa-warszawa

Leczenie łokcia tenisisty falą uderzeniową

– Liczba zabiegów fali uderzeniowej w leczeniu łokcia tenisisty wynosi od 3 do 6 serii
Częstotliwość wykonywania terapii falą uderzeniową u pacjentów z łokciem tenisisty wynosi 1 raz w tygodniu
W serii zabiegów fali uderzeniowej w kolejnych sesjach stosuje się różne parametry terapii. W zależności od przebiegu leczenia falą uderzeniową fizjoterapeuta zmienia następujące parametry:
– całkowita liczba uderzeń fali uderzeiowej w ramach jednej terapii
– zastosowane ciśnienie w czasie zabiegu falą uderzeniową (Bar)
– zastosowana częstotliwość w trakcie zabiegu falą uderzeniową (Hz)