Fala uderzeniowa na stopę

Stopa człowieka ze względu na wyprostowaną postawę zdecydowanie różni się od stóp innych czworonożnych ssaków. Różnica polega przede wszystkim na ułożeniu stopy pod kątem prostym do poudzia, które możliwe było dzięki znacznemu rozwojowi promienia piszczelowego i guza piętowego, a także przez ustawienie całej stopy na podłożu – od palców stopy do pięty. Ze względu na funkcję stopy jako podpory całego ciała, w człowieka silniej rozwinęły się kości stępu. W stopie możemy wyróżnić trzy odcinki, tj. stęp, śródstopie i palce stopy. Poszczególne odcinki składają się z wielu drobnych struktur, w tym kości, stawów, ścięgien, wiązadeł. Codzienne obciążenie stopy podczas poruszania się powoduje, iż stopa narażona jest jest duże przeciążenia. W efekcie wyróżnia się wiele chorób powodujący często dokuczliwy ból stóp.

Kiedy stosować falę uderzeniową na stopę?

Ze wzglęu na występowanie wielu różnych chorób stóp, uch leczenie falą uderzeniową powinno być poprzedzone właściwą diagnostyką. Najskuteczniejsze metody obrazowania przy bólu stóp to:
– wykonanie rentgena – RTG
– badanie USG stopy – najlepiej USG stopy wykonane przez ortopedę
– rezonans magnetyczny stopy

Jeśli u pacjenta zdiagnozowana takie schorzenia jak pięta Haglunda, zapalenie rozcięgna podeszwowego, choroba ledderhose, zapalenie ścięgna Achillesa, halluksy można zastosować terapię falą uderzeniową na stopę.
Leczenie falą uderzeniową bólu stopy staje się coraz bardziej popularne. W odróżnieniu do zabiegów fizykoterapii takich jak laseroterapia czy krioterapia, zabieg falą wykonuje się średnio 1 raz w tygodniu. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta najczęściej wykonuje się od 4 do 6 zabiegów falą. W przypadku rehabilitacji falą uderzeniową trwa ona zatem około 4-6 tygodni. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość stosowania fali uderzeniowej, łączna cena terapii falą jest porównywalna z tradycyjną fizykoterapią. Jednocześnie dzięki małej liczbie potrzebnych zabiegów falą pacjent jest mniej obciążony organizacyjnie niż w przypadku codziennej fizykoterapii.

Gdzie robić falę na stopę?

Ze względu na innowacyjność terapii, leczenie bólu stopy falą uderzeniową powinno być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Należy pamiętać, iż terapia falą uderzeniową nie jest finansowana przez NFZ, stąd wiele przychodni rehabilitacyjnych nie ma jej w swojej ofercie i nie potrafi ich wykonać.

PIĘTA HAGLUNDA

Pięta Halung-fala-uderzeniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu pięty Haglunda

ZAPALENIE ROZCIĘGNA PODESZWOWEGO

zapalenie-rozcięgna-podeszwowego-fala-uderzeniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego

CHOROBA LEDDERHOSE

CHOROBA LEDDERHOSE-fala

Fala uderzeniowa w leczeniu choroby Ledderhose

ZAPALENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA

zapalenie-ścięgna-achillesa-fala

Fala uderzeniowa w leczeniu zapalenia ścięgna Achillesa

HALLUXY

paluch-koślawy-fala-uderzeniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu Halluxów

SKRĘCENIE STAWU SKOKOWEGO

skręcenie-stawu-skokowego-fala-uderzeniowa

Fala uderzeniowa w leczeniu skręcenia stawu skokowego

Jak działa fala uderzeniowa?

Leczenie falą uderzeniową przyspiesza leczenie stopy i prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu stopy poprzez:
– zwiększenia syntezy kolagenu
– usuwanie zrostów
– przyspieszenie procesów regeneracji tkanek,
– pobudzenie metabolizmu tkanek
– powoduje przekrwawienia komórek, dzięki czemu możliwy jest wzrost mikrokrążenia
– wsparcie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych
– poprawę miejscowego metabolizmu komórkowego
– obniżenia napięcie mięśniowego i rozluźnienie tkanki łącznej