Kiedy ból pięt jest bardzo dokuczliwy i ogranicza lub uniemożliwia chodzenie, przyczyną mogą być ostrogi piętowe. Te kilkumilimetrowe kostne narośle to zwyrodnieniowe zmiany guza piętowego i otaczających go tkanek miękkich, powodujące stan zapalny. Początkowo powodują ból tylko podczas chodzenia, a wraz z rozwojem zwyrodnień potrafią dokuczać w czasie siedzenia, a nawet w nocy.

Fala uderzeniowa to nasza specjalność. Od 2013 roku wykonaliśmy ponad 15.000 zabiegów fali.

Najczęstsze przyczyny ich powstawania ostrogi piętowej to:

  • niewłaściwie dobrane obuwie, zwłaszcza na wysokim obcasie lub z twardym zapiętkiem,
  • uprawianie intensywnych, obciążających stopy sportów, np. biegania,
  • nadwaga lub otyłość,
  • płaskostopie.

Sposobem na rozpoznanie schorzenia jest wykonanie zdjęcia RTG stopy – ostrogi piętowe będą widoczne w postaci charakterystycznej ostrej zmiany kostnej. Konieczny jest również wywiad lekarski, który wykluczy inne schorzenia, np. stłuczenie kości piętowej lub zapalenie ścięgna.

Fala uderzeniowa w leczeniu ostrogi piętowej

U większości pacjentów w leczeniu ostrogi piętowej skuteczna okazuje się farmakoterapia w postaci tabletek, maści lub plastrów, jednak najefektywniejszą formą terapii jest obecnie zastosowanie fali uderzeniowej. Zabieg ten polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych poprzez stymulację krążenia krwi i metabolizmu, a w efekcie zmniejszenie napięcia mięśni. Aplikacja fal powoduje również zwiększoną produkcję kolagenu. Aby ostrogi piętowe nie przysparzały bólu, potrzebne jest wykonanie serii 4-8 zabiegów, zależnie od postępów w leczeniu, z przerwą 5-10 dni pomiędzy seriami.

OSTROGI PIĘTOWE – ponad 10000 WYKONANYCH ZABIEGÓW

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Rehmedicon” zlokalizowany w Warszawie w dzielnicy Bielany, w pobliżu dzielnicy Żoliborz, to miejsce, w którym wykwalifikowani fizjoterapeuci wykonują zabieg z wykorzystaniem fal uderzeniowych. 70% wykonanych tutaj zabiegów to właśnie leczenie ostrogi piętowej, które gwarantuje pozbycie się lub znaczne zmniejszenie bólu.