Fala uderzeniowa na bark

Staw barkowy to jedna z bardziej narażonych na urazy i schorzenia części układu ruchu człowieka. Wynika to z jednej strony ze skomplikowanej budowy barku – w jego skład wchodzi kilka mniejszych stawów:
– staw łopatkowo-ramienny
– staw łopatkowo-żebrowy
– staw mostkowo-obojczykowy
– staw barkowo-obojczykowy
Do tego dochodzi szereg mięśni, ścięgien i więzadła. Z drugiej strony staw barkowy cechuje się bardzo dużą ruchomością i każdego dnia jest wykorzystywany do pracy i codziennych czynności.
Dlatego też leczenie barku jest jednym z najczęstszych schorzeń z którymi pacjenci zgłaszają się na ortopedy lub fizjoterapeuty.

Kiedy stosować falę uderzeniową na bark?

Leczenie barku falą uderzeniową powinno być poprzedzone właściwą diagnostyką. Najskuteczniejsze metody obrazowania przy bólu barku to:
– wykonanie rentgena – RTG
– badanie USG barku – najlepiej USG stawu wykonane przez ortopedę
– rezonans magnetyczny stawu barkowego

Jeśli u pacjenta zdiagnozowana takie schorzenia jak entezopatie barku, osteofity barku, neuralgię szyjno-barkową, uszkodzenie stożka rotatorów,bark zamrożony, można zastosować terapię falą uderzeniową na bark.
Leczenie falą uderzeniową stawu barkowego staje się coraż bardziej popularne. W odróżnieniu do zabiegów fizykoterapii takich jak laseroterapia czy krioterapia, zabieg falą wykonuje się średnio 1 raz w tygodniu. W zależności od schorzenia i stanu pacjenta najczęściej wykonyje się od 4 do 6 zabiegów falą. W przypadku rehabilitacji falą uderzeniową trwa ona zatem około 4-6 tygodni. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość stosowania fali uderzeniowej, łaczna cena terapii falą jest porównywalna z tradycyjną fizykoterapią. Jednocześnie dzięki małej liczbie potrzebnych zabiegów falą pacjent jest mniej obciążony organizacyjnie niż w przypadku codziennej fizykoterapii.

Gdzie robić falę na bark?

Ze względu na innowacyjność terapii, leczenie barku falą uderzeniową powinno być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Należy pamiętać, iż terapia falą uderzeniową nie jest finansowana przez NFZ, stąd wiele przychodni rehabilitacyjnych nie ma jej w swojej ofercie i nie potrafi ich wykonać.

ENTEZOPATIE BARKU

enzeopatia-barku-fala-uderzeniwa

Fala uderzeniowa w leczeniu entezopatii w obrębie stawu barkowego

OSTEOFITY BARKU

osteofity

Fala uderzeniowa w leczeniu osteofitów w obrębie stawu barkowego

NEURALGIA SZYJNO-BARKOWA

neuralgia-barkowa-fala

Fala uderzeniowa w leczeniu neuralgii szyjno-barkowej

Jak działa fala uderzeniowa?

Leczenie falą uderzeniową przyspiesza leczenie barku i prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu stawu barkowego poprzez
– poprawę miejscowego metabolizmu komórkowego
– poprawę produkcji kolagenu
– przyspieszenie procesu regeneracji,
– prowadzi do przekrwawienia co powoduje zwiększenie mikrokrążenia
– zmniejszenie napięcie mięśniowego i rozluźnienie tkanki łącznej
– usuwanie zrostów

Jak wygląda zabieg fali uderzeniowej na bark?

Zobacz na przygotowanym przez nas filmiku

Fala uderzeniowa bark