KOLANO SKOCZKA
Co to jest kolano skoczka?
Kolano skoczka to uszkodzenie więzadła rzepki. Przyczyną uszkodzenia więzadła rzepki jest długotrwałe gromadzenie się mikrourazów w przedniej części stawu kolanowego. Dzieje się tak z powodu nadmiernego przeciążenia kolana, po urazach sportowych.
Jak samemu rozpoznać kolano skoczka?
Jeśli przy schodzeniu ze schodów czujesz dyskomfort w kolanie, występuje ból z przodu kolana pod rzepką odczuwasz kłucie, z dużym prawdopodobieństwem cierpisz na kolano skoczka. Jeśli nie masz schodów wystarczy, że spróbujesz kucnąć lub podskoczysz.
Jak dochodzi do kolana skoczka?
Kolano skoczka (ang. jumper’s knee), czyli inaczej tendinopatia rzepki jest kontuzją, która pojawia się w skutek rozwoju stanu zapalnego spowodowanego długotrwałym przeciążeniem kolana. Powstające w wyniku zapalenia, zmiany zwyrodnieniowe więzadła rzepki mogą z czasem doprowadzić do osłabienia a nawet do naderwania lub zerwania więzadła rzepki.
Kolano skoczka to nie tylko kontuzja sportowców. Rzeczywiście dochodzi do uszkodzenia u osób uprawiających takie sporty jak, siatkówka, koszykówka, biegi, piłka nożna, tenis. Choroba ta dotyka również osoby, które cierpią na wiotkość więzadeł, z zaburzeniami biomechaniki stopy.
FALA UDERZENIOWA NA ŁOKIEĆ
FALA UDERZENIOWA NA STOPĘ
FALA UDERZENIOWA NA BARK
Kolano skoczka jakie są przyczyny?
– wiotkość więzadeł kolana
– nadwaga, otyłość
– nieprawidłowa biomechanika stopy
– niestandardowa wysokość rzepki w kolanie
– osłabiony mięsień czworogłowy uda
– stany zapalne w obrębie kolana
– zbyt duże obciążenia treningowe stawu kolanowego
– zbyt duża częstotliwość treningów,
– twarde podłoże w miejscu treningów
– osłabienie więzadeł, z powodu wieku
Jakie są objawy kolana skoczka?
Charakterystycznym objawem tendinopatii rzepki jest ból w przedniej części stawu kolanowego, poniżej rzepki. Wraz ze zwiększeniem obciążenia na mięśnie prostowniki kolan ból będzie się nasila. Charakterystyczne dla tego bólu jest natychmiastowe pojawienie po rozpoczęciu obciążania kolana i szybkie ustąpienie po zaprzestaniu. Ból kolan przy kolanie skoczka bardzo rzadko występuje w spoczynku. W stadium zaawansowanym „kolana skoczka”może dojść do stałego utrzymywania się bólu, a nawet naderwania lub zerwania ścięgna.
Leczenie kolana skoczka falą uderzeniową
– Liczba zabiegów fali uderzeniowej w leczeniu kolana skoczka wynosi od 3 do 6 serii
Częstotliwość wykonywania terapii falą uderzeniową u pacjentów z kolanem skoczka wynosi 1 raz w tygodniu
W serii zabiegów fali uderzeniowej w kolejnych sesjach stosuje się różne parametry terapii. W zależności od przebiegu leczenia falą uderzeniową fizjoterapeuta zmienia następujące parametry:
– całkowita liczba uderzeń fali uderzeiowej w ramach jednej terapii
– zastosowane ciśnienie w czasie zabiegu falą uderzeniową (Bar)
– zastosowana częstotliwość w trakcie zabiegu falą uderzeniową (Hz)